Nachlazení jsou většinou infekce horních dýchacích cest, které často...
více +Nadýmání spojené s odchodem plynů potrápí nejednou každého z nás. Většinou...
více +18 Vzpomínáte na staré české filmy? Těžko si představit prvorepublikové...
více +Nachlazení jsou většinou infekce horních dýchacích cest, které často vznikají po prochladnutí organismu. K prevenci i jejich vyléčení mohou významně přispět rostlinné přípravky.
Nejčastěji doporučované rostliny, resp. jejich používané části, jsou květ černého bezu, kvě lípy pro „vypocení“, vrbová kůra při horečce (obsahuje salicin, podle kterého byla připravena kyselina acetyl-salicylová, uvedena natrh 1899 jako Aspirin), oddenek zázvoru (pomáhá při prochladnutí a proti nevolnosti, nacestách i utěhotných).
Nachlazení často doprovází kašel,může být buď dráždivý („suchý“) nebo nemocný vykašlává hlen („vlhký“ kašel). Nasuchý kašel se nejčastěji používají rostlinné drogy obsahující slizy, které mohou tlumit kašel tvorbou ochranného štítu na sliznici.Patří sem např. proskurníkový kořen,list a květ slézu, islandský lišejník
(pukléřka islandská), květ divizny, list jitrocele. Kromě prvních dvou ale tyto rostliny pomáhají i při vlhkém kašli.Proti vlhkému kašli působí rostlinné drogy a silice, které snižují viskozitu,, nebo ovlivňují tvorbu a transport hlenu. Nejčastěji používané jsou list břečťanu, kořen prvosenky jarní,rosnatka, kořen lékořice. Ze silic potom eukalyptová, mátová, tymiánová,mateřídoušková, anýzová, kajeputovásilice znašich jehličnanů - smrková,jedlová aborová. Přípravky s vysokým obsahem silic ale nesmí být aplikovány na obličej udětí do 2 let,hrozí riziko spazmu hlasivek a zástavy dechu.
Další častou obtíží ponachlazení je škrábání nebo i bolest vkrku. Pomoc v takovém případě nabízí například šalvějová nať asilice kajeputu střídavolistého (Tea Tree Oil). Imunitu podporují pelargonie, třapatka (echinacea), plody šípku svysokým obsahem vitaminu C a rakytník řešetlákovitý.